Абонатни станции
Начало > ОВК > Статии > Сп. Инженеринг ревю - брой 6, 2006



Основни критерии за избор на конструкция, схеми на присъединяване и основни елементи
Всеки топлотехник би могъл без никакви затруднения да изрецитира запаметената в годините на следването дефиниция, че абонатните станции представляват комплекс от съоръжения, чрез който консуматорите на топлина се свързват към топлопреносната мрежа. Със същата сигурност би подходил и при изброяването на двете основни схеми за присъединяване на топлопотребителите към водните отоплителни системи. Зависими или независими, според това дали мрежовата вода постъпва директно в отоплителните тела или се използва за подгряване на друга вода, би бил еднозначният отговор. Често, обаче, условията, при които е възможно използването на двете схеми на присъединяване, не са толкова добре познати. Сред причините е фактът, че масовият пробив на пазара на индиректните абонатни станции е на път да превърне директните им посестрими в елемент от историята. Въпреки това, все още има приложения, в които е по-целесъобразно да се използва зависима схема на свързване. Но отоплителните инсталации могат да се свързват към топлопреносните мрежипо зависима схема
само ако налягането на обратния тръбопровод при всички режими не превишава 0.6 MPa.
Елеваторната схема на смесване е препоръчителна, когато разликата в налягането между подаващата и обратната магистрала е достатъчна за осигуряване на оптимална работа на елеватора. Помпеното смесване се реализира чрез три базови решения - с помпа на смесителната тръба, с помпа на подаващия тръбопровод след смесителната връзка и с помпа на обратния тръбопровод преди смесителната връзка. Изборът на всеки от изброените подходи за присъединяване на отоплителните инсталации по схема с помпено смесване далеч не е случаен. Помпата се монтира на смесителната тръба, когато е налице недостатъчен за нормалната работа на елеватора напор на входа. Тази схема на смесване намира приложение и когато налягането на подаващия тръбопровод превишава статичното налягане на отоплителната инсталация с не по-малко от 0.1 MPa, но не повече от допустимото. За монтажно място на помпата се избира подаващият тръбопровод след смесителната връзка, в приложения, при които статичното налягане на инсталацията е равно или по-голямо от налягането в подаващия тръбопровод на топлопреносната мрежа. Схемата на смесване се препоръчва и когато съществува необходимост от увеличение на разполагаемия напор. Третата схема, при която помпата се монтира на обратния тръбопровод, но преди смесителната връзка, е приложима в случаите, при които налягането в него е по-високо от допустимото.
За предимствата на
индиректната схема на присъединяване
би могло да се говори много. Достатъчно е да се каже само, че чрез използването й се постига хидравлично изолиране на отоплителните инсталации от топлопреносната мрежа. Както при работата й в статичен, така и в динамичен режим.
Друг важен въпрос, пред който топлотехниците често са изправени, е изборът на схема за присъединяване на горещото водоснабдяване. Известно е, че се използват две схеми - отворена с директно водочерпене и затворена с водоводни подгреватели. Изборът на затворената схема на присъединяване е свързан с избор между три възможни решения за присъединяване на водоводните подгреватели към топлопреносната мрежа - двустепенно последователно, двустепенно смесено и едностепенно паралелно. Основен критерий за избор на посочените схеми на присъединяване е съотношението между максималния товар за горещо водоснабдяване и товара за отопление. В приложения, при които съотношението е по-малко или равно на 0.6, се избира двустепенната последователна схема. Ако съотношението е по-голямо или равно на 0.6 и по-малко или равно на 1.2, препоръчително е използването на двустепенна смесена схема. Логично, ако съотношението между товарите за БГВ и отопление е по-голямо или равно на 1.2, намира приложение едностепенната паралелна схема.
Важни критерии при избора на оптимална за даденото приложение абонатна станция са
видът и броят на системите
които тя обслужва. Възможностите са - централно отопление със или без зоново регулиране, горещо водоснабдяване за битови или технологични нужди, централно отопление и горещо водоснабдяване. Дискусионен е и въпросът относно предимствата и недостатъците на двата основни вида абонатни станции според начина на доставка и монтаж - сглобяеми и блокови. Въпреки честото разминаване в мненията между поддръжниците на единия или другия вид абонатни станции (АС), съществува консенсус по становището, че сглобяемите дават възможност за реализиране на АС с произволни структурни схеми. Друго предимство е отпадането на ограничението по отношение броя на консуматорите. Недостатъците им са очевидни - сериозно удължаване на периода от момента на поръчване на абонатната станция до пускането й в експлоатация. При блоковите АС всички съоръжения и елементи са предварително монтирани върху обща рама. Абонатната станция се доставя като готово, завършено изделие. Като правило времетраенето на монтажните работи е по-кратко, тъй като монтажът се свежда до присъединяване към източника на топлина и консуматорите. Въпреки очевидните предимства и недостатъци на единия и другия вид абонатни станции, оптималното за даденото приложение решение е въпрос на преценка на конкретните изисквания и специфики.
Всеки елемент от
целия комплекс съоръжения
топлообменник, тръби, спирателна и контролна арматура, измервателни уреди и т.н., има съществен принос в успешното изпълнение на функциите, изпълнявани от абонатните станции. Когато става въпрос за водни абонатни станции, следва да се обърне съществено внимание на топлообменника. Напоследък широко се използват пластинчати топлообменници, които по мнението на специалистите са високоефективни и се отличават с надеждна експлоатация.
В случаите, при които абонатната станция е директна, съществена роля в оптималната й работа често има елеваторът. На практика, функциите на елеватор изпълнява водоструйна помпа, която засмуква част от връщащата се вода и я смесва с водата от подаващата магистрала. Работата на елеватора се базира на хидравличния напор на водата между подаващата и връщащата линия. Смесването на връщаща се вода с магистралната води до понижаване на налягането и температурата на водата към отоплителната инсталация. В случаите, при които е налице претоварване на топлопреносната мрежа и стойностите на разполагаемия напор са по-ниски от необходимите, е препоръчително пред елеватора да се монтира помпа. По този начин се осигурява нормална работа на елеваторния възел, тъй като напорът на помпата се сумира с елеваторния.
Друг основен елемент от конструкцията на абонатните станции са кожухотръбните скоростни водоводни подгреватели. Те са многосекционни с различна дължина на всяка секция. Обикновено кожухът им се изработва от стоманени безшевни тръби. Широк диапазон от мощности се покрива чрез комбинация на различен тип подгреватели и брой на секциите.
Подробна информация за съвременните схващания при конструирането на абонатните станции четете в следващ брой на сп. Инженеринг ревю.
Вижте още от ОВК
Новият брой 1/2025