VVT Engineering, д-р инж. Веселин Тодоров: Бизнесът започна да гледа на ВЕИ много по-зряло

ЕлектроапаратурaФирмени публикацииСпециален брой: Пазарът на индустриални технологии в България 2026 • 04.06.2026

 

д-р инж. Веселин Тодоров, основател на VVT Engineering, пред сп. Инженеринг ревю

Кои са конкретните ползи, които едно предприятие усеща след интегрирането на ВЕИ?

Доскоро повечето разговори започваха с въпроса "Колко ще спестим?". Днес е много по-различно. Компаниите видяха какво се случи с цените на електроенергията в Европа през последните години. Имаше периоди, в които индустрията плащаше в пъти по-високи цени спрямо нормалните нива и това накара бизнеса да започне да мисли много по-сериозно за енергийната си сигурност.

Най-голямата полза е предвидимостта. Когато едно предприятие произвежда част от енергията си само, то може много по-нормално да планира разходите и производството си.

Икономическият ефект също е важен. При добре направен проект много компании успяват да постигнат възвръщаемост в рамките на 4 до 7 години, а животът на системите е над 25 години. Все повече международни партньори и инвеститори вече гледат как и с каква енергия произвеждаш. Това започва да влияе върху договори, износ и достъп до финансиране. През последните 2 години усещането е, че бизнесът започна да гледа на ВЕИ много по-зряло.

 

Широко разпространена е представата, че "зеленото" струва скъпо. Как отговаряте на собствениците на компании, които се колебаят да инвестират във ВЕИ именно заради това?

Разбирам този скептицизъм. Българският бизнес е свикнал да бъде внимателен и да пресмята много добре инвестициите си. Днес ситуацията е по-различна, в много случаи по-скъпо излиза да не инвестираш.

Когато една компания е напълно зависима от външния енергиен пазар, всяко по-сериозно движение в цените се усеща директно върху производството и себестойността. При част от индустриите токът е огромна част от разходите и там всяка оптимизация има значение.

Погрешно е, когато ВЕИ се разглежда само като разход – това е инфраструктура за следващите 20 – 25 години. Реално това вече го виждаме и навсякъде в Европа. От 1 януари 2026 г. механизмът CBAM влезе в пълна сила и за много индустрии темата за въглеродния отпечатък вече ще има пряк финансов ефект. Все повече компании разбират, че тя не е само въпрос на екология, а и на конкурентоспособност.

Затова и през последната година толкова активно говорим за връзката между индустрия, енергетика и икономическо развитие и основахме Съвета за конкурентоспособност към Българска търговско-промишлена палата.

 

Какви програми за финансиране са достъпни в момента за индустриални компании, които искат да инвестират в енергийна ефективност или ВЕИ?

Възможности за финансиране има и интересът е сериозен. Има европейски програми, различни механизми за енергийна ефективност, програми за ВЕИ и системи за съхранение на енергия. Много компании обаче се сблъскват с тежки процедури, голям обем документация и липса на достатъчно яснота още в началото. Често фирмите подценяват и подготовката на самия проект. А това е ключово, защото една система трябва да бъде направена спрямо конкретното производство и реалното потребление на предприятието. Иначе инвестицията може да не работи оптимално.

Друг проблем е времето. Бизнесът има нужда от по-бързи процеси, защото индустрията в Европа в момента се променя много по-бързо, отколкото администрацията успява да реагира. Именно затова следващите години ще бъдат решаващи за това дали България ще успее да използва добре възможностите около индустриалния и енергийния преход.

 

Портфолиото на VVT Engineering обхваща услуги от проектиране до изграждане и поддръжка на PV системи. Какви реални резултати са постигнали вашите индустриални клиенти въз основа на изпълнените досега проекти?

Най-хубавото е, когато след време клиентът ти каже: "Това беше едно от най-правилните решения за бизнеса ни." Имa предприятия, които успяха значително да намалят разходите си за електроенергия, и компании, при които най-големият ефект е спокойствието, че могат да планират по-нормално и не зависят изцяло от пазара. При различните производства резултатите са различни, но почти винаги има един общ ефект – бизнесът започва да мисли много по-дългосрочно за енергията си.

Има и още една тенденция, която много ясно се вижда напоследък. Компаниите вече не искат просто "няколко панела на покрива", a цялостно решение – управление на потреблението, батерии, по-добра енергийна ефективност, повече контрол върху разходите. Това е голямата промяна в момента. Енергетиката вече е директна част от разговора за индустрията и конкурентоспособността. И според мен точно тук България има шанс, ако успее по-бързо да свърже технологиите, индустрията и енергийния преход в една по-дългосрочна стратегия.


 



www.vvt.bg

 

 

 

 


Вижте още от Електроапаратурa


Top