Пластмасови кабелни скари
Начало > Електроапаратурa > Статии > Сп. Инженеринг ревю - брой 5, 2007


Специфики в приложението, стандартни размери, видове, характеристики
Предназначени да поддържат кабелните трасета, кабелните скари са един от основните елементи на електрическите инсталации. Основно, в зависимост от материала, от които са изработени, се делят на метални и пластмасови. В миналия брой на сп. Инженеринг ревю подробно разгледахме видовете метални скари, техническите характеристики и приложната им област. Обект на настоящата статия са специфики в характеристиките и приложението на пластмасовите кабелни скари.
Приложна област
Един от основните недостатъци на металните кабелни скари е податливостта им към корозия. Поради тази причина в електрически инсталации, при които кабелните трасета преминават през участъци, изложени под въздействието на силно агресивни среди, вода или влага, се препоръчва полагането на кабелите да се извършва в пластмасови кабелни скари.
Основни изисквания към пластмасовите скари, както и при металните, са дълъг експлоатационен живот и висока надеждност. Обикновено материалът, от който са изработени пластмасовите скари, е полимер, най-често поливинилхлорид с добавени към него стабилизатори с цел постигане на по-добра издръжливост на скарите. Друго основно изискване към материала, от гледна точка осигуряването на безопасна експлоатация, е той да бъде температуроустойчив и трудно горим. Пластмасовите скари се произвеждат в стандартни цветове, най-често бял.
Стандартни размери и видове
Стандартната дължина на скарата е до 3 метра. Размерите на полезното сечение, от което зависи капацитетът на скарата, се определят от височината на борда и от широчината й. Стандартните външни габаритни размери на височината на борда са 50 мм, 60 мм и 100 мм. Широчината обикновено е 80 мм, 120 мм, 150 мм, 180 мм, 250 мм и 350 мм.
В зависимост от конструкцията си пластмасовите скари се делят на две групи - плътни и перфорирани (решетъчни). Плътните скари са с изцяло затворена конструкция, докато при перфорираните капакът е незадължителен допълнителен елемент. Стандартните размери на капаците се съобразени с широчината на скарите.
Монтажни специфики
Наред с корозионноустойчивостта, важни предимства на пластмасовите скари са лесният им и бърз монтаж. Подходящи са както за малки, така и за големи инсталации. Характерно за пластмасовите скари е лесното изграждане на трасето, дори и при по-сложни инсталации. Оформянето на завои, промени в нивото или посоката е сравнително лесна задача при пластмасовите кабелни скари. За тази цел производителите предлагат специално предназначени аксесоари като хоризонтални и вертикални ъгли, повдигащи и понижаващи ъгли и други. За присъединяването на скарите една към друга най-често се използват скоби за бърз монтаж, които не само улесняват сглобяването, но и са надеждни като конструкция.
Пластмасовите кабелни скари са подходящи за вертикално и хоризонтално полагане, за окачване по тавана на помещението или за закрепване на стена. Предлагат се множество монтажни профили и принадлежности като държачи за таван, стенни опори, носещи профили и носещи скоби, разклонения и капаци за разклонения и други, улесняващи закрепването и монтажа на скарите и изграждането на кабелните трасета. За прикрепването на кабелите се използват фиксиращи скоби или клипсове. Носещите елементи обикновено са конзоли. При необходимост от монтаж на няколко конзоли една над друга се използват U-образни профили с дължина около 2 м, върху които се поставят конзолите.
Недостатъци на скарите
Като недостатък на пластмасовите кабелни скари може да се посочи по-ниската им товароносимост и пожароустойчивост в сравнение с металните. По тази причина вниманието на производителите на пластмасови скари е насочено към подобряване на тези характеристики. По мнението на специалисти, на пазара вече се предлагат пластмасови скари с много добра товароносимост, издържащи на сравнително големи натоварвания. Вентилирането при пластмасовите кабелни скари, както и при металните, зависи от вида на скарата. Логично, перфорираните кабелни скари се характеризират с много по-добри възможности за вентилиране.
Вижте още от Електроапаратурa
Новият брой 1/2025